Jakim sposobem zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest dostrzegalna przez zwykłych Polaków. Zwykły Kowalski z roku dzięki rok się bogaci. Gwoli wielu z nas bieg to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednak coraz więcej osób stać na zakup własnego mieszkania. Często są to lokale z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a w wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest nie tylko oznaką wzrostu zamożności Polaków, lecz również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się być w celach inwestycyjnych. Domu do remontu nie są jednak od razu gotowe na przyjęcie nowego najemcy. Konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych prac, które nierzadko mają przetrwać kolejne kilkadziesiąt lat. Jak więc właściwie zaplanować remont i na jakie możliwości zwrócić uwagę? O naszym poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejDo ważnych prac dotyczących remontem apartamentu mieszkalnego należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Przy zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i również jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z zasady wymagają wymiany i okien i drzwi, co może wiązać się z wydatkiem nawet na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze wrota zewnętrzne czy okna zwerbujemy poniżej tysiąca złotych. Jeżeli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na wzór do mieszkania w dom u objętym ochroną konserwatora, wydatek ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej warto zaplanować już na początku renowacji. Często po zamówieniu trzeba czekać na wyprodukowanie jak i również montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są dostępne od ręki. Wymiana tych elementów mieszkania wymaga także często uszkodzenia elementów elewacji – poprzez podkucie bądź zamurowanie szczelin. Po takich pracach konieczne jest ich zabezpieczenie i dostosowanie do wyglądu lokalu. Wymiana otworów okiennych po ostatnim malowaniu elewacji byłaby nie tylko w wyższym stopniu kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeńDo ciężkich i brudnych prac należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni dzięki salon, połączenie łazienki spośród ubikacją czy zmiana liczbie pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń i stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część zadań można rozwiązać łatwiej, wykorzystując stelaże i ściany spośród karton-gipsu. Porządny remont spośród reguły będzie jednak oparty o trwalsze rozwiązania. Wskazane jest zwrócić uwagę na wybraną rzecz, która często zadziwia osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele więcej, niż się wydaje! Czynności przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, odpowiednim wyborem będzie więc postanowienie o skorzystaniu z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie należy do najlżejszych prac. Natomiast musimy jeszcze pamiętać na temat bardzo ważnej rzeczy: przemiana układu pomieszczeń może wymagać również przeniesienie lub modyfikację układu istniejących już instalacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana instalacjiW lokalach wybudowanych kilkanaście lat temu, praktycznie za każdym razem konieczna jest wymiana instalacji. Aluminiowa instalacja elektryczna ma możliwość stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą przyczynić się do zalania, a źle podłączona instalacja gazowa ma możliwość w pewnym czasie spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji jak i również w przypadku potrzeby ich remont lub wymiana powinny stanowić jednym z najważniejszych kosztów w budżecie kupującego. Od stanu instalacji zależeć zostanie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Napomknięte wcześniej zmiany układu pomieszczeń mogą bezpośrednio wpływać dzięki koszt wykonania lub modyfikacji instalacji wszystkich typów. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze poprzednio rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki temu będziemy mieć ochronę jakości wykonanych prac. Wydatki związane z wymianą aplikacji są bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej w kawalerce to koszt od momentu 2 do 5 tysięcy złotych, w większym miejscu zamieszkania może to być chociażby ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z zasady są tańsze, choć wymiana całego pionu również ma możliwość być kosztowna.

Łazienka


Jednym z największych wydatków związanych wraz z remontem mieszkania jest również łazienka. Remont tego miejsca najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Przemiana wanny na prysznic, położenia umywalki czy toalety, natomiast nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów powinno się wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt prac przy wykończeniu niewielkiej łazienek w kawalerce wyniesie także od około 2 służące do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od pomysłowości właściciela mieszkania. Najtańsze zerknij na strone internetowa wykończenie zmieści się w kilkunastu tysiącach złotych do postaci "pod klucz", dla pozostałych osób wydatek kilkunastu tysięcy złotych na same płytki do łazienki to minimalna wartość. Wszystko zależeć będzie od czasu zasobności portfela inwestora bądź wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania każdego pionów i poziomów. Często różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Nierzadko fachowiec musi prostować ścianę na całej długości jak i również wysokości lub nie wydaje się być mógł tego wykonać bez znaczącej utraty metrażu pubu. Jeśli decydujemy się na remont kapitalny, warto przeprowadzić go dobrze. Zamiast łatwych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki standardowe. Choć czas ich schnięcia, a z tego powodu i remontu jest dłuższy, to standard lokalu nie opadnie poprzez wiele lat. Początkowo wiele osób pomija też wydatek malowania ścian – ma możliwość to być nawet kilkanaście złotych za mkw., a i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze barwnika ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie dom u w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilka tysięcy złotych kosztu.

PodłogiDobry remont kapitalny nie powinna obyć się bez wymiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach będą panele podłogowe. Dostępne są w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często używane są też podłogi z płytek lub z desek: klejonych i litych. Wszelkie z rozwiązań ma odrobinę inną trwałość i inne zastosowanie. Oczywiście w relacji od środków finansowych jesteśmy wstanie za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami w kawalerce lub też oddać kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalistyczne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole aż do wyboru. Dla większości jednostek właściwym rozwiązaniem będzie co najmniej zakup paneli podłogowych na temat grubości 8 milimetrów jak i również klasie ścieralności AC4. Pozwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i zredukowanie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują zestaw w cenie produktu lub za niewielką opłatą. Przedsiębiorstwa działające na rynku proponują tą usługę w wartości około 15 złotych za metr kwadratowy. Do wydatków tych zaliczyć można wciąż podkłady pod panele lub listwy przypodłogowe. To koszty które często pomijane istnieją przy pierwszej analizie nakładów pieniężnych remontu.

KuchniaO jak wiele koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć będzie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty kabin wykonywanych na zamówienie jesteśmy wstanie oszacować z dość dużym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie oferują takie produkty najczęściej przy przedziale od nawet powyżej 1000 złotych do ponad 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej kuchni koszt mebli wyniesie blisko 2-5 tysięcy złotych, przy dużych mieszkaniach i obok zastosowaniu najlepszych materiałów jesteśmy wstanie zobaczyć rachunek opiewający na kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i zakup mebli warto zaplanować w wczesnym etapie remontu. Wytwarzanie mebli na zlecenie obstaje często od 2 służące do nawet 8 tygodni. W tym czasie można nawet przeprowadzić wszystkie pozostałe prace remontowe. Dobrze więc wcześniej odpowiednio zrobić pomiary i dostosować rozkład instalacji elektrycznej, gazowej bądź wodno-kanalizacyjnej do układu ekwipunku AGD i mebli.

Szafy wnękoweUsługi stolarskie po remontowanych mieszkaniach często nie zaakceptować ograniczają się jedynie do zabudowy w kuchni. Coraz częściej korzystamy również z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwiązania są wygodne, trwałe, zaś jednocześnie niekoniecznie drogie. Duża liczba szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w wartości do 3000 złotych, niekiedy nawet z uwzględnieniem przyciągających dodatków czy luster. Wytwórczość szafy na wymiar ma możliwość zająć kilka tygodni, w podobny sposób ma to miejsce przy meblach kuchennych. Warto więc planować te zakupy jednocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie tylko ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale często będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebli o kilkaset złotych.

Meblowanie i upiększanie


Wykonanie wszystkich prac remontowych to nie koniec. Bardzo ważne jest właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać na meblach czy ścianach nawet przez wiele tygodni. Gdy ten etap mamy za sobą, warto umeblować mieszkanie i zadbać, by było przytulne. Elementy takie jak poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a są w stanie zdecydowanie poprawić wygląd i komfort pubu. Pomijając fakt czy mieszkanie zamawiamy niezwykłego czy z wdrożeniem na wynajem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *